Distal Gastrik Bypass

Obezite cerrahisi sonrası geri kilo alımı nedeniyle revizyon cerrahisi yapılma oranı yüzde 10 ile 20 arasında değişir. Revizyon cerrahisinde temel amaç tekrar kilo almış hastalarda hem alınan kiloların tekrar kaybedilmesini sağlamak hem de geri kilo alımı sonucu ortaya çıkan; diyabet, hipertansiyon, karaciğer yağlanması gibi yandaş hastaları ortadan kaldırmaktır.
Revizyon obezite ameliyatlarında dünyada en sık uygulanan yöntem distal gastrik bypass yöntemidir. Distal gastrik bypass ameliyatında hasta ister tüp mideli ister distal gastrik bypasslı olsun; bunu distal gastrik bypass’a çevirirken mide tekrar küçültülür, mide ve ince bağırsak arasındaki emilimi engelleyici olan bağlantı daha alt seviyeye getirilir. Böylece hastaların çok daha fazla kendisine bağımlı olmadan kilo kaybetmeleri sağlanır.
Distal gastrik bypass ameliyatı olan hastalar hem az miktarda yemek yer hem de bilinçli olarak oluşturulan emilim kusuru sayesinde daha rahat kilo verir. Buna ek olarak revizyon cerrahisi, ilk ameliyata göre daha başarılı olur.
Ancak revizyon ameliyatı olan hastaların unutmaması gereken önemli bir konu vardır. Distal gastrik bypass sonrası bu hastalar  düzenli ve devamlı bir şekilde vitamin ve mineral takviyesi almalıdır. Bunların takibi de mutlaka yapılmalıdır.
  • Share this post

Previous Article Gastrik Bypass
Next Article Revizyon Cerrahisi

Comments

Prof. Dr. Halil Coşkun - Obezite ve Metabolik Cerrahi