Gastrik Bypass

Gastrik Bypass ameliyatı obezite cerrahisinde en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntemde yapılan işlem hem mide hem de ince bağırsak üzerinde olmaktadır.
Gastrik Bypass ameliyatı teknik olarak midenin küçültülmesi ve küçülen mideye ince bağırsağı belli bir segmentten alıp yukarıya bağlantı yapılması ile oluşturulmaktadır. Böylece Gastric Bypass olan hastalar hem midenin küçültülmesinden dolayı daha az yemek yemekte ve daha az kalori almakta, hem de küçük midenden direkt ince bağırsağa geçiş olduğu için alınan yüksek kalorili gıdaların emiliminde azalma yaratarak bu şekilde kilo kaybını da sağlamaktadır. Dolayısıyla iki farklı mekanizma ile obezite sorunlarında kilo kaybı sağlanmaktadır.
Gastrik Bypas ameliyatlarında kilo kaybı ameliyattan hemen sonra başlamakta ve birinci yılın sonuna kadar devam etmektedir. Bu ameliyatın en önemli özelliği kilo vermeden bağımsız olarak, yüksek kilolu hastalarda tip 2 diyabetin tama yakın düzeyde düzelmesi ile sonuçlanmasıdır. Dolayısıyla sadece kilo kaybı değil, aynı zamanda yandaş hastalıkların da ciddi anlamda azalması, büyük bir oranda ortadan kalması bu ameliyat ile ilgili en önemli avantajdır.
  • Share this post

Previous Article Tüp Mide
Next Article Distal Gastrik Bypass

Comments

Prof. Dr. Halil Coşkun - Obezite ve Metabolik Cerrahi