Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/halilcoskun/public_html/wp-content/themes/medical-cure/header.php on line 6
Tüp Mide - Halil Coşkun

Tüp Mide

Tüp mide ameliyatı  obezite ameliyatlarından bir tanesidir ve dünyada en fazla uygulanan ameliyatların başında gelmektedir.  Bugün ABD’de yapılan araştırmalara göre obezite ameliyatı gerektiren hastaların yüzde 60’ı tüp mide ameliyatı olmaktadır.
Tüp mide ameliyatında teknik olarak midenin yaklaşık yüzde 80 – 85’lik kısmı dikey olarak çıkarılır. Dolayısıyla ameliyattan sonra yaklaşık 100 – 150 ml’lik bir mide hacmi kalır. Bu durum hastaların daha az yemek yemesini sağlar. Bununla birlikte midenin çıkarılan kısmında ghrelin adı verilen, özellikli bir hormon salınımı söz konusudur. Tüp mide ameliyatı sonrası midenin büyük bir kısmı devre dışı kaldığından halk arasında açlık hormonu olarak da tanımlanan ghrelin hormonu seviyesi ciddi oranda azalır, hastada daha hızlı bir tokluk hissi oluşur. Bu sayede hastaların iştahı azalır, bu da yemek yemelerinin azalmasına yardımcı olur. Hasta eskiye oranla sürekli açlık hissi ile baş etmek zorunda kalmaz.  Böylece kilo kaybı ameliyattan hemen sonra başlar.
  • Share this post

Next Article Gastrik Bypass

Comments

Prof. Dr. Halil Coşkun - Obezite ve Metabolik Cerrahi