Mide Botoksu Nedir?

Mide botoksu, midenin kas dokusuna endoskopik olarak botoks (toksin) yapılmasıdır. Böylece midenin boşalmasının geciktirilerek kilo kaybı sağlandığı söylenmektedir. Ancak botoks bir nörotoksindir ve uluslararası bilimsel kılavuzlarda mide botoksunun etkinliği ve güvenliliğine yönelik yeterli bilimsel veri bulunmamaktadır.

Mide Botoksu Onaylanmış Bir Yöntem midir?

Mide botoksu, Avrupa ve ABD’de kilo kaybettirici yöntem olarak uygulanmamaktadır. Bu işlem uluslararası kilo kaybettirici yöntemler kılavuzunda yer almamaktadır.

Mide Botoksu Uyguluyor musunuz?

Hayır. Mide Botoksu ile ilgili 2005 yılında Obesity Surgery dergisinde yayımlamış olduğum bir deneysel makalede faydalı olabileceğine dair veriler elde etmiştim. Ancak daha sonra yapılan insan çalışmalarında etkinliğinin görülmemesi ve uluslararası klavuzlarda kabul görmemesi nedeniyle şuan hastalarıma önermiyor ve uygulamıyorum. Ayrıca uygulama yapılan ticari botoks ilaçlarının prospektüsünde obezite tedavisinde kullanılabilir endikasyonu bulunmamaktadır.

Mide Botoksu T.C. Sağlık Bakanlığı Tarafından Onaylanmış mıdır?

Hayır. Mide Botoksuna bağlı komplikasyonların yüksek seviyeye ulaşması nedeniyle S.B. tarafından 11 Mart 2023 tarihinde Basın Duyurusu yayımlanmıştır. Konuyla ilgili “Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılan değerlendirmede ilgili ürüne ait serinin ithalat onaylı olduğu ancak mide botoksu işleminde kullanılmasının endikasyon dışı olarak değerlendirildiği” bildirilmiştir.

25+YILLIK DENEYİM OBEZİTE VE METABOLİK CERRAHİ