Metabolik Cerrahi

Obezite Cerrahisi sonrasında elde edilen başarılı sonuçlar sadece kilo kaybı ile sınırlı kalmayıp aynı zamanda yandaş hastalıklar üzerinde de (diyabet, hipertansiyon, karaciğer yağlanması vd) düzelme sağlamasından sonra Metabolik Cerrahi kavramı gündeme gelmiştir. Halk arasında daha çok diyabet ameliyatı, şeker hastalığı ameliyatı olarak bilinmektedir.

  • Metabolik Cerrahi
Metabolik cerrahi kavramı, obezite cerrahisi kavramı ile ortaya çıkmıştır. Çünkü gerçekleştirilen obezite ameliyatlarının kendisi birer metabolik cerrahi, aynı zamanda diyabet cerrahisi ameliyatıdır. Çünkü biz hastalarımıza ister tüp mide (sleeve gastrektomi), ister gastrik bypass ameliyatı yapalım, bu hastalarımızda yüksek oranda diyabetlerinde gerileme, tansiyonlarında gerileme, karaciğer yağlanmasında gerileme görülmektedir. Metabolik cerrahi kavramı aynı zamanda obezite cerrahisi kavramını da içine alır. Ancak son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar özellikle vücut kitle indeksi 30 – 35 kg/metrekare arasında olan ve obezitenin birinci grubunda olup, özellikle ağır diyabeti olan hastalarda özellikle obezite cerrahisi ameliyatlarını metabolik cerrahi yani diyabet cerrahisi kavramı içinde yapmayı gündeme getirmiştir.
Bu hasta grubunda diyabeti varsa ve obezitenin birinci grubundaysa metabolik cerrahi son derece rahat bir şekilde uygulanıp, bu hasta grubunun yandaş hastalıklarından kurtulmaları sağlanabilir.

Prof. Dr. Halil Coşkun - Obezite ve Metabolik Cerrahi