Obezite Ameliyatından Sonra Yapılması Gereken 6 Şey!

Kilo kaybında günümüzde bilinen en etkili yöntem obezite cerrahisi. Fakat obezite cerrahisi tek başına sihirli bir değnek değildir. Ameliyattan sonra hayal ettiğiniz gibi bir vücuda sahip olabilmek için bazı stratejilere uymanız gerekiyor. Prof. Dr. Halil Coşkun, zayıflama cerrahisinden sonra başarıya yönelik stratejiler hakkında şu bilgileri verdi:

1- Davranışlarınızı değiştirin

Ameliyatla birlikte bir davranış değişikliği taahhütü yapmalısınız. Davranışlarımızı değiştirmek, kendimizi veya kesinlikle başkalarını değiştirmek bazen imkansız olmasa bile zor. Ameliyatın sizin için tüm işleri yapmasını beklerseniz, büyük bir yanılgı içindesiniz demektir. Yeme davranışlarınızı değiştirmek için efor sarfetmeniz ve fiziksel aktiviteyi hayatınıza dahil etmeniz gerekir. Eğer önceden almadıysanız, hali hazırda yetersiz beslenmeyi önlemek için vitamin almanız ve obezite cerrahi kliniğinizdeki randevulara düzenli gitmeniz gerekir. Büyük bir taahhüt, ancak yeterli eforu sarfettiğinizde başarıya ulaşırsınız.

2- Hayatınızda ki rutini değiştirin

Ameliyat öncesi, ameliyat sırasında ve sonrasında kendinize has bir hayat değişikliği yaşayacaksınız. Sadece bedeniniz değil. Sadece beyniniz değil. Sadece sindirim sisteminiz değil. Bütünüyle bir hayat değişikliği yaşayacaksınız. Yeterli uyumak, stresi en aza indirmek, kendinizi boşlukta hissedip fazla yememek, arkadaşlarınız veya ailenizle vakit geçirmek ve ihtiyacınız olduğunu hissettiğinizde dinlenmek gibi sorumluluklarınız olacaktır kendinize karşı.

3- Kendinize iyi davranın

Her şeyden önce bunun bir süreç olduğunu kabul edin. Ve bu ameliyat gününde başlayıp ameliyattan sonra bitmez. Günler, haftalar ve aylar sürer. Dolayısıyla önce küçük, gerçekçi değişiklikler yapmak için kendinize biraz zaman tanıyın. Bu, sonunda günlük yaşamınızda değişiklikleri benimsemenizi kolaylaştıracaktır. Kendinize iyi davranın. Herhangi bir değişikliğin zor olduğunu kabul edin, bu nedenle kendinize karşı sabırlı olun. Yeme alışkanlıklarınızı ve egzersiz alışkanlıklarınızı bir kerede değiştiremezsiniz. Belki de kendi kendinize bir motivasyon konuşması yapmayı deneyin: “Başarıya adım adım ulaşacağım. Değişim zor ama bunu sağlığım için yapıyorum.” Bunun gibi ya da daha farklı, hoşunuza giden herhangi bir konuşmayı yapabilirsiniz. Kimse nasıl hissettiğinizi sizden daha iyi bilemez.

4- Vücudunuzu dinleyin

Ameliyattan önce ve özellikle sonra vücudunuz size sinyaller verecek. Kendinize aç olup olmadığınızı sorun. ‘Hayır, tok olduğumu hissediyorum.’ ‘Acıktım mı? Biraz bekleyeyim, karnım guruldamıyor’. Vücudunuzu dinlemeyi öğrenirseniz başarıya ulaşma şansınız artar. Belki de sadece sıkıldığınız, kızgın olduğunuz ya da üzgün olduğunuz için yemek yiyorsunuz. Bu ipuçlarına dikkat etmek önemlidir. Vücudunuzu anlamak için iç kılavuz tablolarınızdır bunlar. Örneğin, duygusal olduğunuzda, rahat hissetmek için yemek yemek isteyebilirsiniz. Çünkü ne kadar yediğiniz veya ne yediğiniz üzerinde kontrolünüzü kaybedebilirsiniz.

5- Destek alın

Ameliyattan sonra, hastaların stresli bir dönem geçireceği şüphesiz. Stres, değişimin vücut üzerindeki tepkisidir, olumsuz etkileri olabileceği gibi olumlu etkileri de olabilir. İnsanlar hem hayatınızda yapacağınız köklü değişikliklerde size yardımcı olabilirler hem de karşılaşacağınız zorluklarda size yardım edebilirler. Sosyal destek önemlidir.

6- Duygusal çöküntülere dikkat

Obezite ameliyatı olduktan sonra, sindirim sistemi değişmiş olacak. Midenizde aynı miktarda yiyecek tutamayacaksınız. Hatta günlük reçeteli vitamin almak zorunda kalabilirsiniz. Bazense hastalar sarkık bir vücuda sahip olmaktan korkuyor. Hızlı bir şekilde kilo veren insanlarda sıklıkla görülen bir durum bu. Bu değişime önceden zihnen hazırlanmak sizi şoka uğramaktan kurtarabilir. Sarkık bir cilde sahip olmak bazı insanları diğerlerinden daha çok rahatsız eder. Dolayısıyla bu insanlar duygusal çöküntüler yaşayabilir.

Prof. Dr. Halil Coşkun

Leave a reply