Obezite Ameliyatı Olabilir miyim?

Her obez ameliyat olmamalıdır. Obezite ameliyatı, obezite sorununu çözmek için en son yöntemdir. Ayrıca, obezite ameliyatı olabilmek için bazı kriterler bulunmaktadır.  “Kilo aldım, ameliyat olmak istiyorum” demekle obezite ameliyatı olmak mümkün değildir.

Obez bir hastanın obezite ameliyatı olabilmesi için öncelikle vücut kütle indeksinin (VKİ) hesaplanması gerekmektedir. VKİ, kişinin kilogram cinsinden ağırlığının, metre cinsinden boyunun karesine bölünmesi (kg/m2) olarak tanımlanmaktadır

VKİ’nin hesaplanmasıyla ortaya çıkan rakamlara göre bir kişi durumu hakkında kolayca bilgi edinebilmektedir.

VKİ’ye göre obez olan her hasta hemen ameliyata alınmamaktadır. Ameliyat için bazı etik kurallar bulunmaktadır. Bu nedenle hastanın mevcut durumu titizlikle incelenmelidir. Örneğin bilimsel otoriteler; VKİ 35’in üzerinde olan ve son üç yıldır obezitesi bulunan kişinin obezite ameliyatı olabileceğini belirtmektedir. VKİ değeri 30-35 arasında olan kişinin ise obezitesi bulunmasına rağmen ameliyat kararında acele edilmemelidir. Öncelikle tansiyon, şeker, karaciğer yağlanması gibi hastalıklarına bakılmalıdır.

Obezite ameliyatlarının temel amacı, obezitenin neden olduğu morbidite (hastalık durumu) ve mortaliteyi (ölüm riski) azaltmak, metabolik ve organ fonksiyonlarını iyileştirmektir. Değerlendirmeler sonucu, ameliyata uygunluğu anlaşılan kişiler, yine kendilerine en uygun olan ameliyat çeşidiyle önemli avantajlar elde etmektedir.

Hastaların obezite ameliyatının kendileri için uygun bir tedavi olabileceğini düşünmeleri, uzun yıllar boyunca pek çok diyeti, egzersiz programını, ilaç tedavisini denemelerine rağmen kilo verememeleri sonucunda olmaktadır. Bu hastalar, pek çok hekimden “kilo vermeniz gerekiyor”, “kilo verirseniz kullandığınız ilaçları bırakma şansınız olacak”, “beliniz, kilo nedeniyle bu kadar çok ağrıyor” vb. cümleleri o kadar çok duymuş oluyorlar ki, artık son noktada olduklarını anlıyorlar. Kalitesiz bir yaşamı daha fazla sürdürmeye katlanamıyorlar. Ayrıca, obezite nedeniyle sahip oldukları hastalıklardan kurtulmak istiyorlar.

Vücut Kütle İndeksi (VKİ) Hesaplayıcı

25+YILLIK DENEYİM OBEZİTE VE METABOLİK CERRAHİ