Mide Balonu Nedir?

Mide balonu uygulaması bir ameliyat değildir. Uzun yıllardır güvenle uygulanan, midenin kapasitesini kısıtlayıcı bir işlemdir. Bu uygulamada, hastanın midesine 400-700 cc sıvı ile şişirilen bir balon yerleştirilerek mide hacmi küçültülür. Böylece fazla gıda alımı engellenir ve kişinin iştahı azalır. Uygulamanın süresi sadece 10-20 dakikadır! Hastanede kalınmasına gerek yoktur. İşlem sonrası hastanede 3-4 saat kalındıktan ve serum uygulamasından sonra hasta taburcu edilebilir.

Mide Balonunun Süresi Nedir?

Mide balonu 6 ay ya da 1 yıl süre için uygulanır. Bu sürelerin sonunda yine endoskopik yöntemle balon mideden çıkarılır.

Mide Balonu Olarak Hangi Markaları Kullanıyorsunuz?

FDA ve CE onaylı mide balonları güvenle hastalarımıza uygulanmaktadır. Uygulama sonrası size uygulanan balon ile ilgili sertifika onayı verilmektedir.

Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

Mide balonu fazla kilolu (VKİ<30 kg/m2) kişilerde diyet ve egsersiz programına yardımcı olmak için uygulanabilir. Ayrıca süper morbid obez hastalara (VKİ>60 kg/m2) bariatrik ameliyatlarının daha rahat geçmesi ve komplikasyon oranlarının düşürülmesi için öncesinde mide balonu uygulanabilir.

Mide Balonu Komplikasyonları Nelerdir?

Hastalarda en fazla uygulama sonrası bulantı, kusma ve kramp tarzı ağrılar görülmektedir (balonun mide içerisindeki yabancı cisim etkisinden). Genellikle 48-72 süren bu şikayetler zamanla azalarak geçmektedir. Ancak nadiren bazı hastalarda balon vücut tarafından kabul edilmezse (balon intoleransı) balonu çıkartmak gerekebilir.

Çok nadiren balon sönmesine bağlı, içindeki sıvının boşalması neticesinde balon sindirim sisteminde ilerleyerek barsak tıkanıklığına neden olabilir. Mide içerisinde ülser ve reflü şikayetleri de bildirilmiştir.

Mide Balonu Delinir mi? Nasıl Anlarım?

Zamanında çıkartılan balonlarda delinme çok nadir bir komplikasyondur. Eğer böyle bir şey olursa balonun içerisindeki mavi renkli sıvı yavaşça mide içerisine boşalmaya başlar, böbreklerden süzülen bu sıvı idrarın sarı rengiyle birleşerek yeşilimtırak bir renk görüntüsü alır, aynı renk değişikliği gaytada da fark edilebilir. Bu fark edildiğinde balonun endoskopik olarak çıkartılması gerekir.

25+YILLIK DENEYİM OBEZİTE VE METABOLİK CERRAHİ