Revizyon Bariatrik Cerrahi Nedir?

İlk obezite ameliyatında sorun yaşamış (kanama, sızıntı vd) veya bir iki yıl sonra yeniden geri kilo almış ya da yeterli kilo verememiş hastalara uygulanan ameliyatlardır.

Dünyadaki revizyon ameliyatlarının oranları %15 civarındadır. Geri kilo alan hastalarda uygulanacak revizyon ameliyatının tipine, yapılan tetkiklerden sonra karar vermek gerekir.

Revizyon Bariatrik Cerrahi Tipleri Nedir?

İlk obezite ameliyatından sonra tekrar geri kilo alan hastalarda aşağıdaki şekillerde revizyon bariatrik cerrahi uygulamak mümkündür. Ancak hangi revizyon ameliyatının daha uygun olduğunu tespit edebilmek için hastanın detaylı bir analizden geçirdikten sonra karar verilmesi gerekmektedir.

  •  Tüp Mide ameliyatı sonrası tekrar tüp mide (Re-sleeve gastrektomi)
  •  Tüp Mide ameliyatı sonrası gastrik bypass veya duedonal switch
  •  Gastrik Bypass ameliyatı sonrası mide poşunun tekrar küçültülmesi
  •  Gastrik Bypass ameliyatı sonrası mide poşu üzerine kelepçe takılması
  •  Gastrik Bypass ameliyatı sonrası distal gastrik bypass veya duedonal switch

Revizyon Cerrahisinin Riskleri Nelerdir?

Revizyon ameliyatları ilk olunan obezite ameliyatından daha risklidir ve komplikasyon oranı daha yüksektir. Kanama, organ yaralanması ve sızıntı gibi riskler daha yüksektir. Laparoskopik başlanan ameliyatın açık ameliyata dönme riski daha fazladır. Hastanede yatış süresi daha fazla olabilmektedir. Revizyon obezite ameliyatlarında komplikasyon oranını azaltmak için bu alanda tecrübeli obezite cerrahları ve yüksek donanımlı hastaneler tercih edilmelidir.

Revizyon Cerrahisi ile Ne Kadar Kilo Kaybederim?

Revizyon cerrahisi sonrası kilo kaybı ilk olunan obezite ameliyatından daha yavaş olmaktadır. Kaybedilecek kilo miktarı revizyon cerrahisi tipine ve sizin göstereceğiniz uyuma bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

25+YILLIK DENEYİM OBEZİTE VE METABOLİK CERRAHİ